کنکور مدیا نماینده مرکزی موسسه حرف آخر

صفحه اصلی کنکور مدیا

محصولات کنکور مدیا

درباره کنکور مدیا

آموزش کنکور

آموزش تشریحی

نظام قدیم

نظام جدید

ورود
عضویت
ویژگی تصویر
  /  مشاوره   /  9 توصیه ی مهم و کلیدی برای روزهای پایانی
روزهای پایانی کنکور چه کنیم؟

9 توصیه ی مهم و کلیدی برای روزهای پایانی

کمتر از 14 روز دیگر تا شروع کنکور 98 فرصت باقی است و بیش از یک میلیون داوطلب در طی دو روز یعنی پنج شنبه و جمعه باید آماده ی رقابتی حساس با یکدیگر شوند.
رقابتی برای نشستن روی صندلی بهترین دانشگاه های کشور که تاثیر قابل توجهی در جایگاه اجتماعی و آینده شغلی شان خواهد داشت. بنابراین و برای امروز و فردا که روزهای طلایی محسوب می شوند، توصیه هایی برای تان داریم که ان شاءا…، درخت تلاش های تان در بهترین حالت ممکن به ثمر بنشیند و نتیجه زحمات تان را ببینید.

 

سرتان را بیش از حد شلوغ نکنید

برنامه ریزی درسی تان را در این فرصت باقی مانده تغییر دهید و فشار کمتری روی خودتان بیاورید. آرامش با شادابی ارتباط مستقیم دارد. آن قدر حجم کار خود را زیاد نکنید و آن قدر به خود سخت نگیرید که هرچه به کنکور نزدیک تر شوید، خستگی و بی حوصلگی شما را فراگیرد. باید آن قدر سرحال و شاداب باشید که وقتی به روز کنکور می رسید با روحیه ای بالا سر جلسه آماده شوید. داوطلبان در این مدت باید به خود دلگرمی دهند و با کمک گرفتن از خداوند آرامش شان را به دست آورند.

 

حاشیه های کنکور را دنبال نکنید

سعی کنید این روزها در آرامش کامل به سر ببرید و به شایعات و حرف های پراکنده ای که درباره کنکور گفته می شود، اصلا توجه نکنید. توجه به حاشیه هایی همچون لو رفتن سوالات کنکور، احتمال خیلی سخت بودن آن و… باعث می شود تا تمرکز شما از بین برود. فکر کردن بیش از حد به تعداد داوطلبان هم گروهی شما و… هم نتیجه ای برای تان نخواهد داشت بنابراین با اعتماد به نفس بالا برای شرکت در کنکور آماده شوید.

 

افکار منفی را از ذهن تان بیرون کنید

یکی از مهم ترین پیش نیازها برای موفقیت در کنکور به خصوص در این روزهای نزدیک به برگزاری آن، حفظ خونسردی است. باید بدانید که با غصه خوردن چیزی درست نمی شود. هیچ وقت به این فکر نکنید که نتیجه کار چه می شود یا زحمات خانواده ام از بین می رود. به هیچ وجه این افکار را دور خود جمع نکنید. به این فکر کنید که هرچه را آموخته اید، به بهترین شکل در جلسه کنکور به کار خواهید گرفت و پیروز ماراتن کنکور، شما خواهید بود.

 

فقط نکات مهم را مرور کنید

در صورت نیاز به مطالعه، فقط به دوره نکات مهم بعضی دروس بسنده کنید و به هیچ وجه به دوره یا مطالعه مطالبی که از نظرتان گنگ یا پیچیده است، نپردازید. مطالعه فشرده در این ساعت بسیار کم باقی مانده تا شروع کنکور، هیچ نتیجه ای جز آشفته کردن احتمالی ذهن شما نخواهد داشت.

 

استرس تان را مدیریت کنید

یکی از طبیعی ترین اتفاقات برای داوطلبان در این روزها، داشتن بی نهایت استرس است! در قدم اول، مطمئن باشید که همه داوطلبان مانند شما استرس دارند ولی آن هایی در کنکور موفق ترند و کارایی شان بیشتر خواهد بود که بتوانند، استرس شان را مدیریت کنند. داوطلبان کنکور در دو روز پایانی از وارد کردن فشار و استرس به خود خودداری و برنامه غذایی متعادلی را رعایت کنند. توجه به تغذیه مناسب و داشتن تحرک و ورزش، موجب کاهش استرس و افزایش شادابی در داوطلبان کنکور می شود.

 

امروز و فردا به پارک هم بروید

بهتر است که امروز و فردا همراه اعضای خانواده یا دوستان، ساعتی را در پارک و هوای آزاد قدم بزنید یا ورزش سبک (البته نه زیاد) انجام دهید تا شب قبل از کنکور به راحتی بخوابید. درباره این که داوطلبان نباید از داروهای خواب آور یا آرام بخش در این دو شب استفاده کنند، احتمالا نباید خیلی توضیح داد! مصرف این داروها که متاسفانه رایج هم شده است، تاثیر زیادی در کاهش کارایی مغزتان در جلسه کنکور خواهد داشت.

 

شب کنکور ساعت 10 بخوابید

موضوعی که باید در روز آخر به آن توجه ویژه ای کنید، رژیم غذایی است. شب قبل از کنکور به هیچ وجه قهوه، چای، نسکافه و نوشابه نخورید. سعی کنید پس از غذا و قبل خواب، موز و سیب بخورید که در کاهش افسردگی تاثیرگذار است. به هیچ عنوان شب کنکور تا دیر وقت بیدار نمانید و حتما ساعت 10 شب بخوابید. برای این که راحت بخوابید، هیچ کاری لازم نیست انجام دهید. نه قرص خواب، نه ورزش سنگین و خسته کننده، نه ماست و دوغ و نه هیچ چیز دیگر. به خودتان بگویید که این شب هم مثل شب های دیگر باید خیلی عادی بخوابید. سعی کنید قبل از خواب یک دوش آب ولرم بگیرید و بعد راحت بخوابید. فقط یادتان باشد که صبح باید به موقع بیدار شوید.

 

صبح کنکور از خوردن صبحانه غافل نشوید

بهتر است صبح، با صدای زنگ ساعت بیدار نشوید و این کار را به یکی از اعضای مطمئن خانواده بسپارید تا شما را با آرامش از خواب بیدار کند و نیز در تمام شب نگران این که صبح خواب بمانید، نباشید. شاید این توصیه صبحانه خوردن در ظاهر روان شناسانه نباشد اما تاثیر خوردن صبحانه در کارایی مغز، غیر قابل انکار است. صبح روز کنکور ابتدا دعا و نیایش را انجام دهید و دقایقی کوتاه ورزش سبک کنید. در ضمن برای رفتن به جلسه، وقت تان را طوری تنظیم کنید که خدای نخواسته اگر ماشین خراب شد، اتوبوس پنچر شد و… شما به موقع برسید. با این کار شما زمینه هرگونه نگرانی و افزایش استرس در خودتان را از بین می برید.

 

احساس فراموشی مطالب کاذب است

یکی از حالاتی که برای تعدادی از داوطلبان به خصوص همین چند روز قبل از برگزاری آزمون رخ می دهد، احساس فراموشی مطالبی است که به خوبی فراگرفته اند. همه داوطلبان توجه داشته باشند که این احساس کاذب است و وقوع آن طبیعی است. در ضمن و معمولا در همان دقایق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن، این احساس از بین می رود و به همین دلیل، نباید بیش از حد به آن توجه کرد تا باعث استرس بیش از حد شود.

 

توصیه ای به خانواده ها

خانواده های داوطلبان کنکوری از ایجاد نگرانی و اضطراب در فرزندان شان با توجه به زمان بسیار کم باقی مانده تا شروع کنکور خودداری و با گوش دادن به صحبت های آنان، دانش آموزان را در شب کنکور به آرامش دعوت کنند. خانواده ها از هر صحبت یا سخنی که انگیزه و اعتماد به نفس داوطلب را افزایش می دهد، دریغ نکنند تا نتیجه اش را در اواخر تابستان امسال ببینند.

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور

preloader